NULL string(0) ""

Uchwała nr 42/15Senatuz dnia 23 kwietnia 2015w sprawie wprowadzenia Regulaminu Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Na podstawie art. 196 ust. 6 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym (j.t. Dz. U. z 2012, poz. 572 z późn. zm.), oraz § 40 ust. 2 pkt 2 Statutu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku uchwala się, co następuje:

Uchwała nr 42/15
Senatu
z dnia 23 kwietnia 2015


w sprawie wprowadzenia Regulaminu Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Na podstawie art. 196 ust. 6 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym (j.t. Dz. U. z 2012, poz. 572 z późn. zm.), oraz § 40 ust. 2 pkt 2 Statutu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku uchwala się, co następuje:


§1
Wprowadza się Regulamin Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
 
§2
Traci moc Uchwała nr 40/2014 Senatu UMB  z dnia 24.04.2014 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
 
§3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od początku roku akademickiego 2015/2016.
 
                                                                    Przewodniczący Senatu
                                                                             Rektor
 
                                                               prof. dr hab. Jacek Nikliński

                                     Załącznik do Uchwały nr 42/2015 Senatu UMB z dnia 23.04.2015 r.
 
REGULAMIN ŚRODOWISKOWYCH S T U D I Ó W D O K T O R A N C K I C H
W JĘZYKU ANGIELSKIM UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W BIAŁYMSTOKU - moc obowiązująca od początku roku akademickiego 2015/2016

pobierz pdf (120kB) pdf , pobierz word (148kB) word  
 

Środowiskowe Studia Doktoranckie w Języku Angielskim są prowadzone przez Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim i Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy współpracy z Instytutem Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej  im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk, Center for Statistic, Hasselt University oraz Center for Metabolomics and Bioanalysis, University San Pablo-CEU zwanymi dalej Jednostkami Współpracującymi.
 
Podstawę prawną utworzenia i prowadzenia Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim stanowią:
 
Ustawa Prawo o Szkolnictwie Wyższym z dnia 27 lipca 2005 r.
 
Ustawa o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki z dnia14 marca 2003r.
 
Ustawa z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw  

 
I.       Postanowienia ogólne
 
§ 1
Regulamin Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, zwany dalej „Regulaminem” określa:
1)czas trwania roku akademickiego,
2)warunki i tryb odbywania zajęć dydaktycznych,
3)stosowane skale ocen,
4)tryb skreślania z listy doktorantów,
5)warunki:
a)     odbywania studiów według programu i programu studiów doktoranckich, w tym prowadzenia badań naukowych i składania sprawozdań z ich przebiegu zwanych dalej indywidualnym programem studiów doktoranckich,
b)    przyznawania urlopów,
c)      składania egzaminów i uzyskiwania zaliczeń,
d)    ukończenia studiów,
6)warunki właściwej realizacji procesu dydaktycznego, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb doktorantów będących osobami niepełnosprawnymi.
 
II.    Warunki i tryb organizowania i prowadzenia Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim
 
§ 2
1.    Środowiskowe Studia Doktoranckie w Języku Angielskim są studiami trzeciego stopnia, przygotowującymi do pracy o charakterze badawczym lub badawczo-rozwojowym, na które przyjmowani są kandydaci posiadający kwalifikacje drugiego stopnia i kończącymi się uzyskaniem kwalifikacji trzeciego stopnia.
2.      Środowiskowe Studia Doktoranckie w Języku  Angielskim są  prowadzone jako studia stacjonarne.
3.     Środowiskowe Studia Doktoranckie w Języku Angielskim są bezpłatne.
4.  Osoby nie będące obywatelami polskimi mogą podejmować i odbywać studia doktoranckie na zasadach określonych w art. 43 ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo
o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 572 ze zm.) oraz w aktach wykonawczych regulujących podejmowanie i odbywanie studiów doktoranckich przez cudzoziemców.
5.  W ramach tworzonych Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim  są wyodrębnione dwie grupy doktorantów:
1)      grupa biomedyczna,  w której doktoranci po skończeniu studiów uzyskają kwalifikacje III stopnia, tj. stopień naukowy doktora nauk medycznych lub nauk farmaceutycznych,
2)      grupa metodologiczna, w której doktoranci uzyskają kwalifikacje III stopnia,              tj. stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk medycznych w dyscyplinie biologia medyczna. Dodatkowo, doktorantom z grupy metodologicznej zostanie stworzona możliwość uzyskania stopnia doktora w dziedzinie statystyki na Uniwersytecie Hasselt w Belgii.
 
§ 3
1.            Środowiskowe Studia Doktoranckie w Języku Angielskim tworzone są przez Rektora w drodze zarządzenia na wniosek Rad obu Wydziałów.
2.            Wniosek, o którym mowa w ust. 1 powinien wskazywać:
1)      określenie obszaru wiedzy, dziedziny nauki i dyscypliny naukowej,
2)      określenie efektów kształcenia,
3)      program studiów doktoranckich, w tym:
a)liczbę godzin zajęć obowiązkowych, fakultatywnych i praktyk,
b)      liczbę obowiązkowych egzaminów i zaliczeń,
c)      szczegółowe zasady zaliczania poszczególnych lat studiów,
d)     okres trwania studiów,
e)      warunki zakończenia studiów doktoranckich,
4)      określenie formy studiów doktoranckich,
5)      określenie czasu trwania studiów doktoranckich,
6)      proponowane warunki i tryb rekrutacji na studia doktoranckie,
7)      listę jednostek organizacyjnych Uczelni oraz jednostek naukowych prowadzących studia w tej samej dyscyplinie naukowej.
 
§ 4
Rady obu Wydziałów, na których prowadzone są Środowiskowe Studia Doktoranckie w języku z angielskim:
  1)  określają sposób dokonywania oceny realizacji programu studiów doktoranckich,  w tym prowadzenia badań naukowych przez doktorantów,
  2)  zatwierdzają sposób organizacji zajęć prowadzonych na studiach doktoranckich.
 
§5
Osiągnięcia doktoranta wyrażane są metodą punktową, zgodnie z Europejskim Systemem Transferu i Akumulacji Punktów (ECTS). Transferu i Akumulacji Punktów (ECTS).
 
§ 6
1.      Okresem zaliczeniowym jest rok akademicki.
2.      Warunkiem zaliczenia roku jest:
1)         uzyskanie zaliczeń wszystkich zajęć dydaktycznych i praktyk zawodowych przewidzianych w planie studiów danego roku,
2)         uzyskanie co najmniej dostatecznej oceny ze wszystkich egzaminów przewidzianych w planie studiów.
3.      Doktorant może realizować część studiów w innej uczelni lub instytucie naukowo-badawczym (zarówno w kraju jak i za granicą). Decyzję o warunkach zaliczenia okresu studiów w innej uczelni niż macierzysta podejmuje kierownik studiów doktoranckich, uwzględniając przenoszenie i uznawanie zaliczonych zajęć zgodnie
z obowiązującymi przepisami. 
4.      W przypadku przedłużenia pobytu doktoranta w ośrodku zagranicznym powyżej dwunastu miesięcy (ale nie dłużej niż 24 miesiące), zaliczenie tego okresu przez kierownika studiów będzie uzależnione od uzyskania pozytywnych efektów naukowych pracy wykonanej za granicą. Pojęcie „pozytywne efekty” należy rozumieć jako publikację artykułu oryginalnego w czasopiśmie rejestrowanym w międzynarodowych bazach danych literaturowych lub złożenie aplikacji patentowej, a także pozytywną opinię ośrodka przyjmującego o postępach doktoranta w pracy badawczej. 
5.      Zajęcia dydaktyczne na studiach mogą być prowadzone także z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
6.      Zaliczenie roku akademickiego powinno nastąpić nie później niż do 15 września.
7.      W przypadku wystąpienia zaległości, powstałych wskutek usprawiedliwionych krótkotrwałych nieobecności doktoranta, kierownik jednostki dydaktycznej określa możliwość i sposób zaliczenia zaległości.
8.      Zaliczenie zajęć obowiązkowych jest potwierdzeniem należytego przygotowania, obecności i aktywnego udziału w zajęciach oraz uzyskania pozytywnych ocen prac objętych tymi zajęciami.
9.      W przypadku przedmiotów kończących się egzaminem, warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uzyskanie zaliczenia zajęć.
10.  Zaliczenie przedmiotu kończącego się egzaminem uzyskuje doktorant, który zaliczył zajęcia i uzyskał pozytywną ocenę na egzaminie końcowym.
11.  Zaliczenie przedmiotu niekończącego się egzaminem dokonywane jest na podstawie zaliczenia zajęć, poprzez wpisanie do dokumentacji przebiegu studiów danego doktoranta wyrazu „zaliczono” w formie skrótu „zal.”.  
12.  Zaliczenia przedmiotu dokonuje kierownik jednostki dydaktycznej lub upoważniony nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia, poprzez wpis do dokumentacji przebiegu studiów danego doktoranta. Upoważnienia, o którym mowa powyżej, na wniosek kierownika jednostki dydaktycznej, w której prowadzone są zajęcia, udziela Dziekan odpowiedniego Wydziału,  w skład którego wchodzi jednostka dydaktyczna, w której prowadzone są zajęcia.
 
13.  Doktorantowi można stworzyć możliwość poprawienia oceny uzyskanej na zajęciach, jeżeli zwróci się z tego rodzaju prośbą w ciągu 7 dni po uzyskaniu oceny, którą chce poprawić.
14.  Niezgłoszenie się na egzamin w ustalonym terminie bez usprawiedliwienia, skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej i powoduje utratę prawa do egzaminu poprawkowego.
15.  Usprawiedliwienie powinno być złożone u egzaminatora najpóźniej w dniu egzaminu,
a w wyjątkowych przypadkach w ciągu 7 dni po terminie egzaminu. Usprawiedliwieniem może być zwolnienie lekarskie, bądź poświadczone przez kierownika środowiskowych studiów doktoranckich oświadczenie o zaistnieniu wypadku losowego.
16.  W przypadku uznania, że niezgłoszenie się doktoranta na egzamin jest usprawiedliwione, egzaminator wyznacza nowy termin egzaminu. Egzamin ten traktuje się jako składany we właściwym terminie.
17.  W przypadku uzyskania na egzaminie oceny niedostatecznej, doktorantowi przysługuje prawo do egzaminu poprawkowego z każdego niezdanego egzaminu.
18.  Na pisemny wniosek doktoranta, podważający obiektywizm egzaminatora, złożony
w ciągu 3 dni od daty ogłoszenia negatywnego wyniku egzaminu poprawkowego, kierownik studiów doktoranckich może zarządzić egzamin komisyjny, który powinien się odbyć w terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty ogłoszenia wyników, ale nie później niż 15 września. Tryb przeprowadzania egzaminu ustala kierownik studiów doktoranckich.
19.  Egzamin komisyjny odbywa się przed komisją złożoną z kierownika studiów doktoranckich, jako przewodniczącego komisji, egzaminatora, którego wyznacza kierownik studiów doktoranckich oraz drugiego specjalisty z zakresu przedmiotu objętego egzaminem lub specjalizacji pokrewnej. Egzamin komisyjny jest egzaminem ustnym,       z ewentualnymi objaśnieniami pisemnymi (wzorami, reakcjami, rysunkami).
20.  Na wniosek doktoranta w skład komisji egzaminacyjnej może wejść przedstawiciel organów Samorządu Doktorantów bez prawa głosu.
21.  Ocena z egzaminu komisyjnego jest ostateczna.
 
§ 7
1.      Do oceniania egzaminów i zaliczeń stosuje się następującą skalę ocen: bardzo dobrze (5), ponad dobrze (4,5), dobrze (4), dość dobrze (3,5), dostatecznie (3), niedostatecznie (2), zaliczenie bez skali (zal.).
2.      W przypadku ocen z przedmiotów realizowanych w Uniwersytecie Hasselt, w którym stosuje się punktowy system oceniania, przy przeliczaniu ocen z systemu belgijskiego na system polski stosuje się następujący przelicznik:
system belgijski
skala 0 – 20 pkt system polski
oceny 2,0 – 5,0 poniżej 10 2,0 10 - 11 3,0 12 - 13 3,5 14 - 15 4,0 16 - 17 4,5 18 - 20 5,0

 
3.      Obowiązkowy wymiar praktyk zawodowych nie może przekraczać 90 godzin dydaktycznych rocznie.
 
§ 8
1.            Każdy z doktorantów przygotowuje indywidualny program studiów zaakceptowany przez opiekuna naukowego.
2.            Indywidualny program studiów określa zadania przewidziane do realizacji w każdym semestrze studiów doktoranckich, w szczególności opis planowanych badań naukowych.
3.            Doktorant, będący lekarzem, jeżeli zamierza realizować program studiów z dziedziny nauk medycznych, zobowiązany jest dostarczyć kierownikowi studiów wraz  z indywidualnym programem studiów zaświadczenie o odbyciu stażu podyplomowego.
4.            Indywidualny program studiów doktorant przedkłada do zatwierdzenia kierownikowi studiów do końca pierwszego semestru.
5.            W wypadku potrzeby dokonania zmian indywidualnego programu studiów, doktorant przedkłada zaktualizowany program do akceptacji opiekunowi naukowemu/promotorowi oraz kierownikowi studiów doktoranckich
 
§ 9
W terminie 7 dni od dnia zakończenia każdego semestru doktorant jest zobowiązany do złożenia kierownikowi studiów doktoranckich pisemnego sprawozdania z realizacji indywidualnego programu studiów, zaakceptowanego przez opiekuna naukowego/ promotora.

§ 10
1.            Studia doktoranckie trwają 4 lata.
2.             Rok akademicki rozpoczyna się od 1 października i trwa do 30 września następnego roku kalendarzowego.
3.          W przypadku, gdy rozpoczęcie roku akademickiego przypada w sobotę lub w dzień ustawowo wolny od pracy, Rektor może podjąć decyzję o wcześniejszym lub późniejszym rozpoczęciu roku akademickiego.
4.            W uzasadnionych przypadkach, Rektor na wniosek Dziekana może podjąć decyzję o rozpoczęciu realizacji zajęć przed dniem 1 października.
5.                  Rok akademicki obejmuje:
- semestr zimowy,
- semestr letni.
6.                  Semestr zimowy obejmuje:
- okres zajęć trwający 15 tygodni dydaktycznych,
- zimową sesję egzaminacyjną.
7.                  Semestr letni obejmuje:
- okres zajęć trwający 15 tygodni dydaktycznych,
- letnią sesję egzaminacyjną.
8.                  Sesje egzaminacyjne łącznie trwają nie krócej niż 6 tygodni, w tym letnia sesja egzaminacyjna co najmniej 4 tygodnie.
9.                  Zimowa sesja egzaminacyjna trwa od początku zimowej przerwy międzysemestralnej do 30 kwietnia, zaś letnia sesja egzaminacyjna do 15 września.
10.              Ramową organizację roku ustala Rektor i podaje do wiadomości przed rozpoczęciem roku akademickiego.
11.              Rektor może w czasie trwania roku akademickiego wprowadzać w nim zmiany oraz może zawiesić zajęcia na czas określony.
12.              Rektor może ustanowić w ciągu roku akademickiego dni wolne od zajęć.
13.              Dziekan może ustanowić w ciągu roku akademickiego godziny wolne od zajęć na danym wydziale.
14.        Kierownik studiów doktoranckich, na wniosek doktoranta, (Załącznik) może przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, zwalniając jednocześnie z obowiązku realizacji programu studiów w tym okresie,  w przypadku:
a)      czasowej niezdolności do odbywania studiów doktoranckich spowodowanej chorobą,
b)      konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny,
c)      konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 4 roku życia lub dzieckiem o orzeczonej niepełnosprawności
d)     posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawność, 
 z zastrzeżeniem iż łączny czas przedłużenia okresu odbywania studiów doktoranckich ze wszystkich w/w przyczyn (pkt a – d) nie może być dłuższy niż 1 rok.
15.              Kierownik studiów doktoranckich , na wniosek doktoranta, (Załącznik) może dodatkowo przedłużyć  okres odbywania studiów doktoranckich o okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, określonych w odrębnych przepisach zwalniając jednocześnie z obowiązku realizacji programu studiów w tym okresie.
16.              Kierownik studiów doktoranckich na wniosek doktoranta, (Załącznik) i po zasięgnięciu opinii opiekuna naukowego lub promotora może przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, w przypadkach uzasadnionych koniecznością prowadzenia długotrwałych badań naukowych w ramach tych studiów, na czas ich trwania, nie dłużej jednak niż o dwa lata, zwalniając jednocześnie z obowiązku realizacji programu studiów w tym okresie.
17.              Kierownik studiów doktoranckich, po zasięgnięciu opinii opiekuna naukowego/ promotora, może umożliwić skrócenie studiów maksymalnie o 2 lata, pod warunkiem zrealizowania programu studiów i indywidualnego programu  studiów.
 
§ 11
1.      Doktorant może ubiegać się o odbywanie studiów według indywidualnej organizacji studiów pod warunkiem przedstawienia merytorycznego uzasadnienia takiego wniosku. Uzasadnienie takiego wniosku powinno obejmować przynajmniej jedno z poniższych:  
1)      konieczność prowadzenia badań naukowych w innej jednostce akademickiej lub naukowo-badawczej w kraju lub za granicą,
2)      oddelegowanie przez macierzystą uczelnię do dodatkowych obowiązków, dydaktycznych, naukowych lub organizacyjnych, których rzetelne wypełnienie  mogłoby kolidować z realizacją programu studiów doktoranckich.
2.      Decyzję o zezwoleniu bądź odmowie zezwolenia na odbywanie studiów według indywidualnego  planu i programu studiów, wydaje kierownik studiów doktoranckich na wniosek doktoranta, po zasięgnięciu opinii opiekuna/promotora doktoranta.
3.      W przypadku zezwolenia na odbywanie studiów według indywidualnej
organizacji studiów, kierownik studiów doktoranckich, określa zasady i warunki studiowania w uzgodnieniu z opiekunem/promotorem doktoranta.
 
§ 12
1.      Bieżącą działalnością studiów doktoranckich na wydziale kieruje kierownik studiów.
2.      Kierownika studiów doktoranckich powołuje i odwołuje Rektor po zasięgnięciu opinii Rad obu Wydziałów i opinii właściwego organu Samorządu Doktorantów.
3.      Kierownik studiów doktoranckich:
1)      organizuje realizację programu studiów doktoranckich,
2)      dokonuje oceny realizacji programu studiów doktoranckich oraz prowadzenia badań naukowych przez doktorantów, w sposób określony przez Rady obu Wydziałów,
3)      zalicza doktorantowi kolejne lata studiów doktoranckich,
4)      w uzasadnionych przypadkach wydaje zgodę na zmianę opiekuna naukowego,
5)      pełni funkcję przewodniczącego stypendialnej komisji doktoranckiej,
6)      przedstawia Radom obu Wydziałów roczne sprawozdanie z przebiegu studiów doktoranckich,
7)      zgłasza Radom obu Wydziałów wnioski w sprawie organizacji i przebiegu studiów doktoranckich oraz w sprawie wprowadzenia zmian do Regulaminu.
4.        Dziekan Wydziału, na którym zatrudniony jest opiekun naukowy/promotor:
1)      rozpatruje zastrzeżenia doktorantów do dokonanej przez kierownika studiów doktoranckich ocen realizacji programu studiów doktoranckich, w tym oraz prowadzenia badań naukowych przez doktorantów,
2)      rozpatruje zastrzeżenia doktorantów w sprawie zaliczenia roku studiów, dokonanego przez kierownika studiów doktoranckich.
 
§ 13
1.            Do momentu otwarcia przewodu doktorskiego, doktorant pozostaje pod opieką merytoryczną opiekuna naukowego, którego zapewnia jeden z wydziałów, na których doktorant odbywa studia.  
2.            Po otwarciu przewodu doktorskiego doktorant pozostaje pod opieką merytoryczną promotora, powołanego przez  Radę Wydziału, na której zatrudniony jest promotor.
3.            Do zadań opiekuna naukowego/promotora należy w szczególności:
1)      dokonywanie w każdym semestrze oceny postępów w pracy naukowej doktoranta, w tym akceptacja semestralnych sprawozdań doktoranta z realizacji indywidualnego programu studiów,
2)      nadzorowanie realizacji indywidualnego programu studiów doktoranta,
3)      zabezpieczenie, w porozumieniu z Prorektorem ds. Nauki, środków finansowych na prowadzenie badań naukowych przez doktoranta,
4)      zabezpieczenie miejsca realizacji praktyk zawodowych przez doktoranta oraz uzyskania pisemnej akceptacji kierownika właściwej jednostki organizacyjnej,               w której doktorant będzie odbywał praktyki zawodowe, przy czym określenie „praktyki zawodowe” dotyczy obserwacji zajęć.
 
III. Rekrutacja na studia doktoranckie
§ 14
1.      Nabór uczestników studiów doktoranckich odbywa się w sposób zapewniający wyłonienie najlepszych kandydatów.
2.      Warunki i tryb rekrutacji określa każdorazowo uchwała Senatu.
 
IV.       Prawa i obowiązki doktorantów
§ 15
Do obowiązków doktoranta należy:
1)      przestrzeganie Regulaminu Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim,
2)      postępowanie zgodnie z treścią ślubowania,
3)      terminowe realizowanie programu studiów doktoranckich oraz indywidualnego programu studiów doktoranckich,
4)      uzyskiwanie zaliczeń i zdawanie egzaminów wymaganych programem studiów,
5)      prowadzenie badań naukowych zgodnie z indywidualnym programem  i programem studiów i składanie sprawozdań z ich przebiegu,
6)      odbywanie praktyk zawodowych w formie uczestniczenia w prowadzeniu zajęć dydaktycznych - w wymiarze 10 godzin rocznie,
7)      uczestniczenie w corocznej sesji naukowo-sprawozdawczej doktorantów.
8)      w przypadku, gdy doktorant jest autorem publikacji, dokonywanie afiliacji, ze wskazaniem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku / nazwy jednostki organizacyjnej – miejsca realizacji badań, których wyniki stanowiły podstawę do opracowania publikacji.
 
§ 16
1.      Doktoranci, którzy nie wywiązują się z obowiązków określonych w § 15, mogą zostać skreśleni z listy doktorantów. Skreślenie następuje także w przypadku pisemnej rezygnacji doktoranta ze studiów. Za rezygnację przyjmuje się również nieuczestniczenie w zajęciach wynikających z programu studiów przez okres 1 semestru.
2.      Doktorant, który uzyskał stopień naukowy doktora, ale nie zrealizował pełnego programu studiów, podlega skreśleniu z listy doktorantów.
3.      Decyzję o skreśleniu podejmuje kierownik studiów doktoranckich.
4.      Od decyzji o skreśleniu doktorant może złożyć odwołanie do Rektora za pośrednictwem kierownika studiów w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Decyzja Rektora jest ostateczna.
 
§ 17
1.     Doktorant nie ma prawa do powtarzania roku.
2.     Na studiach doktoranckich nie przewiduje się reaktywacji.  
 
§ 18
1.      Doktoranci mogą być kierownikami projektów badawczych finansowanych przez NCN lub z innych źródeł zewnętrznych oraz projektów UMB finansowanych z dotacji zadań badawczych realizowanych przez młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich.
2.      Doktoranci mogą być również współwykonawcami prac statutowych realizowanych w Uczelni przez nauczycieli akademickich będących pracownikami naukowo – dydaktycznymi i naukowymi. Mogą również uczestniczyć w innych projektach  badawczych realizowanych w Uczelni.
 
§ 19
1.      Doktoranci mają prawo do uczestniczenia w konferencjach krajowych i zagranicznych, związanych z realizacją pracy doktorskiej na zasadach obowiązujących w Uczelni.
2.      Wniosek w sprawie wyjazdu, zaakceptowany przez opiekuna naukowego/promotora, podpisuje kierownik studiów doktoranckich i przekazuje do zatwierdzenia Prorektorowi ds. Nauki.

§ 20
1.      Doktorant ma prawo realizować część badań wynikających z realizacji indywidualnego programu studiów poza Uczelnią na zasadach skierowania.
2.      W przypadku skierowania doktoranta za granicę na okres przekraczający
6 miesięcy, Rektor podejmuje decyzję o wypłacie bądź wstrzymaniu wypłaty stypendium doktoranckiego biorąc pod uwagę warunki finansowe pobytu i/lub ewentualne współfinansowanie doktoranta z innych źródeł.

§ 21
1.      Doktoranci mają prawo do:
1)      przerw wypoczynkowych w wymiarze ośmiu tygodni w ciągu roku, które powinny być wykorzystane w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych udzielanych na pisemny wniosek doktoranta  pozytywnie zaopiniowany przez opiekuna naukowego/ promotora,
2)      ubezpieczenia społecznego i powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
3)      świadczeń zdrowotnych na niepracującego współmałżonka i dzieci.

§ 22
1.   Po uzyskaniu stopnia doktora, okres odbywania studiów doktoranckich, nie dłuższy niż cztery lata, zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
2.      W sytuacji określonej w ust. 1 doktorantowi zalicza się również okres odbywania stacjonarnych studiów doktoranckich, jeżeli zostały one przerwane z powodu podjęcia zatrudnienia w charakterze nauczyciela akademickiego lub pracownika naukowego               w instytucjach naukowych.

§ 23
1.      Doktorant otrzymuje legitymację doktoranta oraz indeks.
2.      Osoba, która została skreślona z listy doktorantów zwraca legitymację.
3.      Osoba, która ukończyła studia doktoranckie otrzymuje dyplom nadania stopnia naukowego doktora.
4.      Warunkiem ukończenia studiów doktoranckich jest:
1)      uzyskanie wszystkich zaliczeń i zdanie egzaminów zgodnie z programem studiów doktoranckich,
2)      zakończenie badań naukowych zgodnie z indywidualnym planem realizacji studiów,  potwierdzone na piśmie przez opiekuna naukowego/promotora,
3)      spełnienie wszystkich obowiązków wynikających z programu studiów,
4)      uzyskanie kwalifikacji trzeciego stopnia – na drodze przewodu doktorskiego przeprowadzonego na podstawie ustawy z dnia 14 marca 2003r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki stopnia naukowego doktora w określonej dziedzinie nauki w zakresie dyscypliny nauki,
5.      Uzyskanie stopnia naukowego doktora przed terminem planowego zakończenia studiów doktoranckich powoduje utratę statusu doktoranta.
 
§ 24
1.      Uczelnia pobiera opłaty za wydanie legitymacji doktoranta i jej duplikatu.
2.      Za wydanie duplikatu dokumentu pobiera się opłatę o połowę wyższą niż za wydanie oryginału.
 
V.    Świadczenia na rzecz doktorantów
 
§ 25
1.      Uczestnik Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim może otrzymać stypendium doktoranckie. Stypendium nie może być niższe niż 60% minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta, ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich.
2.      Uczestnik Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim, może ubiegać się o wszelkie formy dofinansowania  dostępne dla doktorantów, w tym m.in. o zwiększenie stypendium doktoranckiego z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych.
3.      Rektor, po zasięgnięciu opinii właściwego organu samorządu doktorantów, ustala Regulamin przyznawania stypendiów doktoranckich.
 
§ 26
1.   Doktorantowi, który został skreślony z listy doktorantów, zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu,
w którym decyzja o skreśleniu z listy doktorantów stała się ostateczna.
2.   Doktorantowi, który zrezygnował z uczestniczenia w studiach doktoranckich, zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego z pierwszym dniem miesiąca następującego
po miesiącu, w którym rezygnacja nastąpiła.
 
§ 27
1.      Doktorant może otrzymać pomoc materialną w formie:
a)      stypendium socjalnego,
b)      zapomogi,
c)      stypendium dla najlepszych doktorantów,
d)     stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych,
            e) stypendium Ministra Zdrowia i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.
2.      Świadczenia, o których mowa w ust.1, przyznaje się ze środków funduszu pomocy materialnej dla studentów i doktorantów, na zasadach określonych przez Rektora,                     w uzgodnieniu z organem Samorządu Doktorantów w Regulaminie przyznawania pomocy materialnej dla doktorantów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
3. Stypendia Ministra Zdrowia i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia są przyznawane doktorantom na wniosek Rektora, zaopiniowany przez Radę Wydziału, na którym zatrudniony jest opiekun naukowy/promotor.
 
VI. Odpowiedzialność dyscyplinarna doktorantów
 
§ 28
Za naruszenie przepisów obowiązujących w Uczelni oraz za czyny uchybiające godności doktoranta, doktorant ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym oraz Statucie.
 
VII.  Postanowienia końcowe
 
                                                                 § 29
Obsługę administracyjną Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim prowadzi Dział Nauki i Współpracy Międzynarodowej.
 
§ 30
Zmiany w Regulaminie wprowadza się w trybie określonym dla jego uchwalenia.
 
 
 
Przewodniczący Samorządu Doktorantów                                             Rektor     
                       
        mgr Emilia Sokołowska                                                  prof. dr hab. Jacek Nikliński
 

SPIS TREŚCI
 
I.     Postanowienia ogólne.. 3
II.    Warunki i tryb organizowania i prowadzenia Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Języku Angielskim... 3
III.  Rekrutacja na studia doktoranckie.. 11
IV.  Prawa i obowiązki doktorantów... 11
V.    Świadczenia na rzecz doktorantów... 13
VI.  Odpowiedzialność dyscyplinarna doktorantów... 14
VII. Postanowienia końcowe.. 15
SPIS TREŚCI. 16
 
 
Załącznik Nr 1
do Regulaminu Środowiskowych Studiów
Doktoranckich w Języku Angielskim
 
 
 Białystok, dnia............................
 
Wniosek o przedłużenie okresu odbywania studiów doktoranckich
 
Imię i nazwisko doktoranta......................................................................................................
PESEL…………………………………./nr dokumentu tożsamości………………
Wydział........................................................................................................................................
Dziedzina nauki, w której są realizowane studia doktoranckie……..……………………………………………..
Rok studiów....................................................................., Nr albumu...............................
 
  Składam wniosek o przedłużenie okresu odbywania studiów doktoranckich  o …………………. (podać czasokres) w związku z  (niepotrzebne skreślić):
 
1)      koniecznością prowadzenia długotrwałych badań naukowych realizowanych w ramach tych studiów, na czas ich trwania
2)      czasową niezdolności do odbywania studiów doktoranckich spowodowanej chorobą
3)      koniecznością sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny
4)      koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 4 roku życia lub dzieckiem o orzeczonej niepełnosprawności
5)      posiadaniem orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
6)      przebywaniem na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim (określonych w odrębnych przepisach)
 
Do wniosku załączam:
a)  opinię opiekuna naukowego/promotora (w przypadku punktu 1)
b) dokumenty uzasadniające przedłużenie okresu odbywania studiów doktoranckich (w przypadkach, o których mowa w punktach 2 - 6)
 
                                     ................................................  
                                                 podpis doktoranta
 
                                      ................................................

                                      podpis opiekuna naukowego/promotora
 
 
Decyzja kierownika studiów doktoranckich:
 
Wyrażam zgodę/ Nie wyrażam zgody na przedłużenie studiów doktoranckich na czasokres……………………………………………………………………………………………………………
Uzasadnienie (w przypadku decyzji odmownej):
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
 
               ............................................... 
     podpis kierownika studiów doktoranckich
 
 

metryczka


Opublikował: Emilia Minasz (8 maja 2015, 13:35:17)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 481